Kas ir jāzina? (sagatavošanās apstrādei).
Dezinsekcija telpās.
Blakšu un putekļu ērcīšu iznīcināšanai nepieciešamas minimums 2 apstrādes ar 14 dienu intervālu.
Pārējo rāpojošu vai lidojošu kukaiņu (prusaku, blusu, pārtikas vai drēbju kožu, utu) iznīcināšanai visbiežāk pietiek ar 1 apstrādi.
Telpas pirms apstrādes ir jāsagatavo.
Dzīvoklis ir jāiztīra ar putekļu sūcēju, īpaši pievēršot uzmanību kukaiņu koncentrēšanās vietām. Telpās jānodrošina brīvu pieeju jebkuram objektam, antresoliem, istabas stūriem. Mēbeles iespēju robežās jāatbīda no sienas par 30 cm. Jānovāc lietas, ar kurām bieži saskaraties, – tālruņus, tālvadības pultis, datoru tastatūras. Tas attiecas arī uz personīgās higiēnas precēm, piemēram, dvieļiem, ziepēm, zobu birstēm, sūkļiem utml. Tāpat neatstājiet uz virsmām spilventiņus, rotaļlietas, nelielus priekšmetus, utml. Neko lieku neatstājiet atvērtos plauktos vai uz mēbeļu virsmām. Blakšu, putekļu ērcīšu gadījumā atbrīvojiet skapjus, veļas atvilktnes un skapīšus. Gultasveļa jāsaliek maisos, tā pēc tam jāmazgā vismaz +60°C. Ja blaktis ir ilgāk kā mēnesi, vēlams noskrūvēt kājlīstes (plintusus). No sienām jānoņem plakātus, paklājus, gleznas un citus priekšmetus. Ja paklāju nevar noņemt no grīdas vai sienas, tad nodrošiniet, lai to brīvi varētu kustināt vai pārvietot. Ja telpā ir akvārijs, izslēdziet kompresoru un aizveriet to ar vāku. Dažos gadījumos ir jānoplēš arī tapetes, ja salaiduma vietās redzami raksturīgie melnie punkti. Ja melnie punkti ir saskatāmi skapja stūros, tad arī skapis ir jāatbrīvo no drēbēm, lai to būtu iespējams apstrādāt, drēbes jāmazgā +60°C.
Ja nav iespēja mazgāt mājās, to var nest uz publisko veļas mazgātavu vai nodot ķīmiskajā tīrītavā.
Ja ir iespēja, jāatbrīvojas no apsēstā matrača vai dīvāna. Jaunu matraci vai dīvānu jāienes telpā pēc 4 nedēļu perioda, kad inde atrodas objektā.
Lai sagatavotu darba šķīdumu, meistaram var būt nepieciešams ūdens, tāpēc piekļuve tam jābūt netraucētai.
Inde tiek izsmidzināta pa istabas perimetru un uz mēbeļu apakšējās daļas. Vēlams atbrīvot mēbeļu apakšējos plauktus. Ja blaktis ir manītas uz sienas, tad apsmidzinām arī augšējo perimetru un aizkaru stangas.
Ja nav iespējas atbrīvoties no dīvāna un matrača, tad apsmidzinām arī to no visām pusēm, tai skaitā no apakšas, paceļot to stāvus, vai apgāžot otrādi. Visas guļamvietas jāizjauc – dīvāns jāizliek vai jāizjauc pa daļām, no gultas, ja iespējams, noņemiet matraci un nolieciet to vertikāli. Parasti blaktis nedzīvo virtuvē, vannas istabā un tualetē, apstrāde tur nav nepieciešama, bet, ja klients vēlas, tad apstrādājam arī šīs telpas. Tas neietekmē cenu.
Prusaku, pārtikas kožu gadījumā vairāk uzmanības jāpievērš virtuves un citu telpu sagatavošanai, kur pieejams ūdens. Jāatbrīvo virtuves skapīši, ja skapīši ir iebūvēti vai tos nav iespējams pārvietot, vēlams noņemt cokolus (dekoratīvā līste gar mēbeļu apakšējo malu).
Dzīvokli gan cilvēkiem, gan mājdzīvniekiem, tai skaitā putniem, ir jāatstāj gan apstrādes laikā, gan 12 stundas pēc apstrādes nevēdinot. Inde gaisā ir bīstama līdz pilnīgai izžūšanai. Sausā dzīvoklī inde izžūst jau 4-6 stundu laikā. Pēc tam inde ir bīstama tikai kontaktējoties ar apstrādāto virsmu. Pēc noteiktā laika telpas ir jāvēdina 30 minūtes bez cilvēku klātbūtnes.
Ja klients vēlas apstrādes laikā vērot procesu, vai tajā piedalīties, dezinsektors var izsniegt FFFP3 klases respiratoru, tad tas ir iespējams. Par šādu nepieciešamību ir jābrīdina iepriekš.
Pēc apstrādes inde ir jānomazgā no virsmām, kas saistītas ar pārtiku, kā arī tur, kur piekļūst mazi bērni un kaķi (vai cilvēki ar demenci u.c. spriešanas spējas traucējumiem).
Blakšu gadījumā svarīgi dzīvokli neatstāt tukšu 2 nedēļas pēc apstrādes. Blakts parasti barojas reizi 5-10 dienās. Tās pievilina cilvēka izelpā esošā ogļskābā gāze un siltums. Ja dzīvoklī neviena nebūs, tad blaktis var palikt savā slēpnī – nekontaktēties ar indi, un izdzīvot.
Ir jāinformē, ka pastāv varbūtība, ka konkrētajai kukaiņu kolonijai ir izveidojusies rezistence pret konkrēto indi un apstrāde var nedot rezultātu. Tādā gadījumā vai nu jāgaida minimums 2 nedēļas, vai rūpīgi jānomazgā izsmidzināto indi no visām virsmām, jāmaina inde un jāapstrādā vēl nepieciešamo skaitu reižu. Indes nav labākas vai sliktākas viena par otru, tām vienkārši atšķiras aktīvās vielas. Šādas situācijas veidojas mazāk, kā 1% gadījumu.
Pareizi sagatavots dzīvoklis apstrādei.
Dezinsekcija teritorijās.
Teritorijas apstrāde tiek veikta, apsmidzinot zālienus, krūmus, dzīvžogus, kokus un asfaltētos vai bruģētos laukumus, ēku apakšējo daļu, notekcaurules un vējkastes, logu ailes, kas atrodas līdz 3 m augstumam.
Teritorijas apstrāde jāieplāno atbilstošos laikapstākļos, tā nevar tikt veikta lietus laikā vai vējainā dienā.
Apstrādes laikā un 12 stundas pēc tās teritorijā nedrīkst atrasties cilvēki, mājdzīvnieki, mājputni un mājlopi. Pirms apstrādes teritorijā jānovāc mājdzīvnieku un bērnu rotaļlietas, pārtika, ar pārtiku saistītie priekšmeti, piemēram grila piederumi.
Gadījumos, kad kaimiņu īpašums cieši pieguļ apstrādājamajai teritorijai, pirms apstrādes vēlams brīdināt kaimiņus par plānoto apstrādi, un aicināt kaimiņus apstrādes laikā atturēt cilvēkus un mājdzīvniekus no tuvošanās apstrādājamai teritorijai.
Nav pieļaujama indes nokļūšana ūdenstilpnēs, apstrādes laikā tiek atstāta minimums 2 m josla ap tām.
Apstrādes process atkarībā no sarežģītības (dzīvžogu, ēku izmēra, skaita, teritorijas platības) var aizņemt vairākas stundas.
Lapseņu un sirseņu iznīcināšana.
Lapseņu un sirseņu iznīcināšana jāveic vai nu agri no rīta, pirms kukaiņi ir atstājuši savu pūzni, vai vēlu vakarā, kad tie ir jau atgriezušies.
Priekšnosacījums veiksmīgai dezinsekcijai ir tieša piekļuve kukaiņu pūznim. Pūznis apstrādes laikā ir ne tikai jāapsmidzina ar indi, tas ir fiziski jāizjauc, pūžņa paliekas jāsavāc.
Ja zināma tikai kukaiņu iekļūšanas vieta mājā, tad tās apstrāde parasti nedod rezultātu.
Ja pūznis nav redzams, vai tam nav brīva pieeja, pirms apstrādes, nepieciešamības gadījumā pieaicinot jumiķi vai celtnieku, daļēji jānoņem mājas vai jumta apšuvuma daļas, līdz iespējams noteikt precīzu pūžņa atrašanās vietu un tā apjomu.
Lai izvairītos no potenciālā anafilaktiskā šoka riska, apstrādes laikā cilvēki bez aizsargtērpa un mājdzīvnieki nedrīkst uzturēties apstrādājamās vietas tuvumā. Jāatrodas vai nu slēgtā telpā, vai arī vismaz 100m attālumā. Gadījumos, kad kaimiņu īpašums atrodas tuvāk par 100m apstrādājamajai vietai, pirms apstrādes vēlams brīdināt kaimiņus par plānoto apstrādi, un aicināt kaimiņus apstrādes laikā atturēt cilvēkus un mājdzīvniekus no atrašanās ārpus telpām.
Gadījumos, kad pūznim nav iespējams piekļūt ar 4m garām trepēm, jārēķinās ar papildus izdevumiem par pacēlāja vai stalažu īri.